Kaip balintis dantis: praktiniai patarimai ir efektyvūs būdai

Nuoširdi ir natūrali balta šypsena visada patraukia dėmesį, tačiau ne visi žmonės gali džiaugtis natūraliai baltais dantimis. Dantų spalva laikui bėgant pasikeičia dėl įvairių priežasčių – mitybos, amžiaus, sveikatos būklės.

Norint pašviesinti dantų spalvą, dalis žmonių susigundo naminiais dantų balinimo būdais. Atsakome, ar efektyvus dantų balinimas namuose iš tiesų egzistuoja ir kokios balinimo priemonės yra pačios veiksmingiausios.

Dantų balinimas su kepimo soda

Kepimo soda yra viena iš seniausiai žinomų ir lengvai prieinamų priemonių, naudojamų dantų balinimui namuose. Ši medžiaga pasižymi abrazyvia struktūra, todėl, teoriškai, gali padėti pašalinti paviršines pigmentines dėmes nuo dantų emalio. 

Visgi, svarbu suprasti, kad kepimo sodos poveikis yra paviršinis ir nepakeičia giluminės dantų struktūros spalvos. Naudojant sodą, dantys vizualiai atrodo šiek tiek šviesesni, tačiau tai nesuteiks ilgalaikio efekto. 

Taip pat dėl savo abrazyvių savybių soda ilgainiui pažeidžia dantų emalį, ypač jei naudojama per dažnai. Emalio pažeidimas lemia net didesnį jų gelsvumą, nes suplonėjęs, pažeistas emalis atskleidžia geltoną dentino sluoksnį, glūdintį po juo. Prie nubraižyto danties paviršiaus daug labiau kimba pigmentas iš vartojamo maisto ar gėrimų. Dažnai naudojama soda dantų emaliui padaro daugiau žalos nei naudos, sukelia dantų jautrumą.

Dantų balinimas su vandenilio peroksidu

Vandenilio peroksidas yra itin populiari medžiaga, naudojama medicinoje. Tame tarpe – ir dantų balinimo procedūrose. Tai vienas iš pagrindinių ingredientų, randamų daugelyje profesionalių dantų balinimo priemonių. Peroksidas veiksmingai pašalina dėmes, atsiradusias dėl kavos, arbatos, tabako ar kitų dažančių medžiagų: jis prasiskverbia į gilesnius danties sluoksnius. 

Vis dėlto, kaip ir daugelis cheminių medžiagų, vandenilio peroksidas kelia riziką dantų būklei, jeigu yra naudojamas netinkamai, be gydytojo odontologo priežiūros.

Ši medžiaga gali sukelti dantų jautrumą. Jis dažniausiai pasireiškia, jeigu cheminė medžiaga prasiskverbia į gilesnį danties audinių sluoksnį – dentiną. Ilgalaikis dantų jautrumas kelia diskomfortą valgant ar geriant karštus, šaltus ar rūgščius produktus. Be to, neatsargiai naudojamas vandenilio peroksidas dirgina dantenas, sukelia skausmo, deginimo pojūtį (ypač, jeigu yra per ilgai laikomas burnoje). 

Specialistai savarankiškai dantų balinti grynu vandenilio peroksidu nerekomenduoja. Verčiau rinktis sertifikuotas balinimo priemones, kurių sudėtyje yra vandenilio peroksido ir balinimo procedūras atlikti prižiūrint gydytojui odontologui.

Valgykite vaisius ir daržoves

Kai kurie vaisiai ir daržovės yra ne tik naudingi jūsų sveikatai, bet ir prisideda prie natūralaus dantų balinimo proceso. 

  • Braškės – šios uogos turi rūgščių, kurios itin pasitarnauja šalinant pigmentines dėmes nuo dantų paviršiaus. Tiesa, nors braškės kartais rekomenduojamos kaip efektyvi dantų balinimo priemonė, svarbu būti atsargiems: per didelis rūgščių kiekis kenkia dantų emaliui, gali lemti ilgalaikį dantų jautrumą ir kitus pažeidimus.
  • Ananasai – vaisių sudėtyje yra bromelaino. Tai fermentų mišinys, kuris veiksmingai kovoja su dantų apnašu ir prisideda prie geresnės dantų bei burnos ertmės sveikatos. Bromelainas skaido baltymų junginius, dėl kurių ant dantų formuojasi bakterinis apnašas, palaiko geresnę dantų švarą bei apsaugo nuo dėmių atsiradimo.
  • Obuoliai – traški obuolių tekstūra padeda mechaniškai pašalinti maisto likučius ir švelniai „šveičia“ dantis kramtant. Taip pat obuoliai skatina didesnį seilių kiekį. Jos veikia kaip natūrali burnos apsauga, nuplauna bakterijas bei didelę dalį apnašo.
  • Morkos – morkos veikia kaip natūrali valymo priemonė. Kramtant šią gardžią daržovę, pašalinami maisto likučiai ir apnašas nuo dantų paviršiaus. Be to, morkos, kaip ir obuoliai, skatina seilių gamybą. Tai neutralizuoja burnos pH, užtikrina apsaugą kovojant su bakterijomis ir apnašu.
  • Salierai – mechaniškai valo dantis ir padeda palaikyti gerą burnos ertmės būklę. Kramtant žalią, termiškai neapdorotą saliero stiebą, pašalinami paviršiniai nešvarumai. Kaip ir kiti aptarti vaisiai bei daržovės, dėl didelio vandens kiekio, salierai skatina seilių išsiskyrimą, mažina bakterijų kiekį burnoje.

 

Nepamirškite dantų siūlo

Dantų siūlas yra viena svarbiausių burnos higienos priemonių, norint palaikyti sveikus ir švarius tarpdančius. Nors dantų šepetėlis padeda pašalinti apnašo sluoksnį nuo dantų paviršiaus, jis nepasiekia sunkiai prieinamų vietų tarp dantų. Būtent ten kaupiasi maisto likučiai, kurie ilgainiui sukelia pigmentines dėmes, paveikia dantų spalvą ir prisideda prie karieso bei kitų dantų ligų atsiradimo. 

Kasdien naudojant dantų siūlą, pašalinami tarpdančiuose įstrigę likučiai ir išvengiama dantų spalvos pokyčių bei kitų odontologinių problemų.

Siekiant maksimalios apsaugos, specialistai rekomenduoja siūlą naudoti bent kartą per dieną, geriausia vakare, kad prieš miegą dantys būtų visiškai švarūs. Dantų siūlas ypač svarbus pacientams, kuriems atliekamas ortodontinis gydymas, taip pat – dažnai vartojantiems dažančius gėrimus ar maistą (pavyzdžiui, kasdien mėgaujasi juoda kava, arbata) bei daug rūkantiems žmonėms.

Prižiūrėkite savo mitybą

Mityba tiesiogiai veikia dantų spalvą. Kai kurie maisto produktai ir gėrimai, pavyzdžiui, kava, arbata, raudonas vynas ar tamsios uogos, turi stiprių pigmentų, kurie lengvai įsigeria į dantų emalį ir sukelia dėmių susidarymą. 

Net ir gėrimai be pridėtinio cukraus, pavyzdžiui, vaisių sultys ar arbata, gali daryti neigiamą įtaką dantų spalvai dėl šiuose gėrimuose esančių rūgščių. Jei minėti produktai vartojami itin dažnai, dantys ilgainiui tampa tamsesni. Norint išlaikyti šviesią dantų spalvą, verta riboti šių maisto produktų vartojimą arba išgerti stiklinę vandens iš karto po valgio. Vanduo nuplauna pigmentus ir padeda palaikyti optimalų burnos drėkinimą, kuris turi tiesioginę įtaką dantų sveikatai ir spalvai. 

Taip pat verta atkreipti dėmesį į rūgštų maistą. Rūgštys silpnina dantų emalį.  Kai emalis susilpnėja, dantys tampa jautresni, imlesni pigmentams ir greičiau praranda natūralų baltumą. Dėl šios priežasties svarbu vengti per gausaus rūgščių produktų vartojimo. Į šią kategoriją patenka citrusiniai vaisiai, gazuoti gėrimai, actas ir perdirbti maisto produktai.

Norint apsaugoti dantis, rekomenduojama ne tik mažinti rūgštaus maisto vartojimą, bet ir palaikyti tinkamą burnos higieną. Pasitikrinkite, ar netrūksta vitamino D, įtraukite į savo mitybą maistą, kurio sudėtyje gausu kalcio, naudingo emaliui. Tai pieno produktai, lapinės daržovės, migdolų riešutai, sezamo sėklos, lašiša, tofu (sojų varškė). Šie produktai stiprina dantų emalį ir prisideda prie geresnės burnos sveikatos, o vitaminas D padeda įsisavinti kalcį ir išlaikyti jį kauluose bei dantyse.

 

Kokiais atvejais naminės priemonės nepadeda?

Nors natūralūs metodai ir subalansuota mityba gali padėti pašalinti paviršines pigmentines dėmes ir palaikyti gerą burnos būklę, jos nesuteikia ilgalaikio baltumo, o tam tikrais atvejais net kelia riziką pakenkti dantims.

Dažniausiai dantų spalva keičiasi dėl vidinių veiksnių. Pavyzdžiui, su amžiumi emalis tampa plonesnis, todėl po juo esantis geltonas dentinas tampa labiau matomas. Taip pat dantų spalvos pokyčius gali sukelti šie veiksniai:

  • antibiotikų ar kitų vaistų vartojimas, ypač, jei jie buvo vartoti ankstyvoje vaikystėje,
  • per didelis fluoro kiekis, kuris gali sukelti fluorozę, lemiančią dantų dėmes ir spalvos pokyčius,
  • genetiniai veiksniai,
  • dantų traumos, kurios sutrikdo danties kraujotaką ir sukelti danties patamsėjimą.

Taigi, kaip balinti dantis, kad gautumėte saugų ir ilgalaikį efektą? Norint užtikrinti geriausius rezultatus, padės profesionalus dantų balinimas.

 

Veiksmingiausi balinimo metodai

Profesionalus dantų balinimas „Šypsenos magija“ klinikoje atliekamas naudojant pažangias ir saugias technologijas. Pacientams siūlomi du saugūs metodai: kabinetinis balinimas ir individualiai pritaikytos balinimo kapos, skirtos savarankiškam naudojimui namuose.

  • Kabinetinis balinimas – uždėjus dantenų apsaugą, dantys padengiami specialiu geliu. Jis aktyvinamas pasitelkus LED šviesą. Pašalinamos giliai įsisenėjusios dėmės ir pašviesinama dantų spalva. Rezultatai matomi iš karto po procedūros.
  • Balinimas kapomis – tai efektyvus dantų balinimas namuose. Pagal paciento dantų atspaudus gaminamos kapos, kurios užpildomos balinimo geliu ir nustatytam laikui dedamos ant dantų. Šis metodas suteikia ilgalaikiškesnius rezultatus ir leidžia lanksčiai kontroliuoti balinimo procesą.

Jeigu svajojate apie baltesnę šypseną, apsilankykite „Šypsenos magija“ klinikoje. Čia dirba patyrę gydytojai odontologai ir burnos higienistai, kurie parinks jums tinkamiausią dantų balinimo metodą ir užtikrins ilgalaikius, saugius rezultatus.

 

 

Rašyti komentarą

Jūsų el. paštas nebus rodomas.

Naujienlaiškis

Gaukite mūsų ypatingus pasiūlymus pirmieji!
Siųsti
close-link