Dantų šaknų kanalų gydymas

Naujienlaiškis

Gaukite mūsų ypatingus pasiūlymus

Endodontinis gydymas – dantų šaknų kanalų gydymas

Verčiant iš graikų kalbos, endodontija, tai mokslas apie danties vidų. Pagrindinis endodontinio gydymo tikslas – sunaikinti mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje ir apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos dėl užsitęsusio ėduonies poveikio ar traumos.

Kodėl reikia gydyti dantų šaknų kanalus?

Jei kanalai negydomi, bakterijos iš infekuotos pulpos (mažo kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginio) per šaknies viršūnę gali patekti už šaknies ribų ir sukelti šalia esančių danties audinių uždegimą – periodontitą. Po truputį pradeda tirpti žandikaulio kaulas. Esant lėtinei periodontito stadijai žmogus gali nieko ir nejausti, tačiau paūmėjimą lydi skausmas, galimas tinimas. Šiam procesui užsitęsus kartais tenka dantį pašalinti.

Endodontinis kanalų gydymas pailgina danties ilgaamžiškumą.

Pagrindinis ženklas ir simptomas, rodantis, kad reikia gydyti dantų šaknų kanalus – skausmas. Jis gali būti:

  • Ilgai trunkantis;
  • Ūminis, aštrus, priepuolinis. Jis gali plisti į ausį. Dažnai pasireiškia vakarais ar naktį;
  • Nuolatinis, kartais maudžiantis, pulsuojantis.

Skausmą gali išprovokuoti karštis, sukandimas ar prisilietimas, jis gali būti jaučiamas ir be priežasties. Kartais dantys, kuriems reikia endodontinio gydymo, pakeičia spalvą, atsiranda dantenų patinimas, pūliniai. Būna atvejų, kai nėra jokių simptomų. Tuomet tik atlikus apžiūrą, padarius rentgeno nuotrauką, galima pasakyti, ar reikia endodontinio gydymo.

Kaip atliekamas endodontinis gydymas?

Procedūros metu gydytojas su specialiais instrumentais valo šaknies kanalą, o išvalytą šaknies kanalą užpildo specialiai tam skirta plombavimo medžiaga. Kartais tenka papildomai gerti priešuždegiminius vaistus ar antibiotikus. Detalesnė gydymo eiga:

  • Gydytojas odontologas atlieka apžiūrą.
  • Naudojamas vietinis nuskausminimas, todėl procedūra neskausminga.
  • Išvalomi ėduonies pažeisti danties audiniai, pasiekiama danties viduje  esanti ertmė, kurioje yra nervas ir kraujagyslės.
  • Specialiais itin mažais instrumentais ertmė ir kanalai išvalomi, pašalinant dėl infekcijos žuvusius nervą ir kraujagysles. Ertmė dezinfekuojama, sunaikinamos visos joje esančios bakterijos.
  • Jei infekcija jau yra išplitusi į aplink dantį esantį kaulą, dantis užpildomas vaistų. Vaistai dantyje paliekami bent savaitei. Pagal poreikį, juos gali tekti keisti keletą kartų, vadinasi gali prireikti kelių vizitų.
  • Jei infekcija neišplitusi ir nepažeidusi kaulo, danties kanalus galima iš karto pripildyti medžiagos, kuri juos užsandarina ir neleidžia iš naujo atsirasti uždegimui.
  • Užpildžius kanalus, dantis užplombuojamas danties spalvos plomba arba protezuojamas vainikėliu ir toliau atrodo bei funkcionuoja visiškai natūraliai.

Net ir idealiai atliktas šaknų kanalų gydymas negali garantuoti, kad mikroorganizmai kanaluose nesidaugins ir nesukels neigiamų simptomų. Dantų šaknų kanalų pergydymo procedūros metu atliekamas pakartotinis šaknies kanalų paruošimas, pašalinant senąjį šaknies kanalo užpildą.

Nors technologijos sparčiai žengia į priekį ir leidžia gydytojams atlikti itin sudėtingas procedūras, reikėtų nepamiršti, kad nesėkmingo gydymo rizika išlieka. Todėl po endodontinio gydymo rekomenduojama toliau bendradarbiauti su gydytoju, kad būtų įmanoma stebėti dantį bent 3–4 metus.

Kaip pasiruošti šaknų kanalų gydymui?

Taigi, jeigu norite išvengti šaknies kanalų gydymo, rekomenduojame laikytis asmeninės ir profesionalios burnos higienos, bent kartą per metus apsilankyti pas gydytoją odontologą ir burnos ertmės higienistą.

  1. Užduokite rūpimus klausimus – endodontija, kaip ir bet kokia kita procedūra, gali kelti nerimą ir įtampą, ypač jei nežinote, ko tikėtis. Prieš atliekant procedūrą, drąsiai išsakykite savo nuogąstavimus ir užduokite rūpimus klausimus. „Šypsenos Magija“ klinikoje dirbantis patyręs gydytojas endodontas visada mielai atsakys į juos ir Jus nuramins!
  2. 24 valandas prieš procedūrą venkite alkoholio ir tabako gaminių – tabako gaminiuose esantis nikotinas bei alkoholiniai gėrimai gali pakenkti kraujo krešėjimui ir lemti didesnį kraujavimą per procedūrą, sulėtinti gijimo, audinių regeneracijos procesą. Todėl ruošiantis endodontiniam gydymui bent parą iki vizito nevartokite minėtų produktų.
  3. Gerai išsimiegokite – kokybiškas poilsis nepamainomas sėkmingam gijimui ir atsistatymui po procedūros. Negana to, miego trūkumas gali paveikti skausmo pojūtį: žmogus tampa jautresnis, dirglesnis. Taigi, prieš apsilankymą pas endodontą, pasistenkite ilgiau išsimiegoti, kad gydymas praeitų sklandžiai ir po jo jaustumėtės kuo geriau.
  4. Pasiruoškite skausmą malšinančių vaistų – Nors dantų šaknų kanalų gydymas atliekamas su vietine nejautra ir nėra skausmingas, po procedūros dalis pacientų jaučia trumpalaikį maudimą, nedidelį skausmą ir kitus nemalonius pojūčius.

    Nors šie pojūčiai kamuoja neilgai, verta iš anksto pasiruošti skausmą malšinančių medikamentų – jie greitai numalšins fizinį diskomfortą, o Jūs galėsite tęsti savo įprastus darbus.

  5. Įspėkite apie galimas alergijas – Dantų kanalų gydymas atliekamas su vietine nejautra. Jeigu esate alergiški anestetikams, nesteroidiniams vaistams ar kitiems medikamentams, apie tai būtinai informuokite gydytoją.
  6. Sočiai pavalgykite – prieš procedūrą rekomenduojama sočiai, tačiau ne per sunkiai pavalgyti. Į gydytojo kabinetą ateiti jaučiant alkį nerekomenduojama dėl dviejų priežasčių. Pirmiausia, alkis gali padidinti skausmo pojūtį, sukelti silpnumą, galvos svaigimą. Taip pat svarbu nepamiršti, kad gydytojas endodontas suleidžia vietinę nejautrą. Ji lemia dalies veido tirpimą. Jos poveikis išnyksta per pora valandų po gydymo. Jaučiant tirpimą, sunku ir net pavojinga valgyti: netyčia galite įsikąsti ir susižeisti.

Kiek laiko trunka endodontinis gydymas?

Skirtingai nei terapinio gydymo metu, endodontinis gydymas yra atliekamas per kelis vizitus. Tai priklauso nuo situacijos sudėtingumo ir šaknies kanalų skaičiaus.

Kodėl endodontinis gydymas sąlyginai brangus?

Dantų šaknų kanalų gydymas yra ypač sudėtingas, reikalauja patirties bei kruopštaus darbo. Kokybiškų instrumentų ir medžiagų naudojimas, ir tai, kad kai kurie iš jų yra vienkartiniai ar gali būti naudojami tik kelis kartus, sudaro didelę endodontinio gydymo kainą. Odontologijos klinikoje „Šypsenos magija“ dantų šaknų kanalų gydymui naudojami tik itin kokybiški instrumentai, kurie yra skirti kanalų valymui. Endodontinis gydymas yra labai patikimas ir ilgaamžis. Modernių instrumentų ir aparatų naudojimas bei kruopštus gydytojo darbas užtikrina gerą endodontinio gydymo rezultatą.

Taigi, jeigu norite išvengti šaknies kanalų gydymo, rekomenduojame laikytis asmeninės ir profesionalios burnos higienos, bent kartą per metus apsilankyti pas gydytoją odontologą ir burnos ertmės higienistą.

Endodontija, dantų kanalų gydymas dažniausiai nereikalauja ilgo ir sudėtingo pasiruošimo, tačiau artėjant vizitui patariama laikytis šių rekomendacijų:

Mes pasiruošę padėti

Jeigu turite papildomų klausimų ar norite užsiregistruoti vizitui susisiekite su mūsų klinikoje dirbančiais gydytojais odontologais

KONTAKTAI